Bedensel Çalışma İle Stres Azaltma

24.11.2020 13:42:00
Bedensel Çalışma İle Stres Azaltma

 

Neden yoga yapmalıyım?

Fiziksel aktivite; kas ve eklemlerimizi kullanarak enerji tüketimi ile gerçekleşen, kalp ve solunum hızını arttıran aktiviteler olarak tanımlanabilir. Bu aktivitelere farkındalıkla yaklaşım daha bütünleştirici bir bakış açısıyla zihinle birlikte bedenin bilgeliğini araştırmayı ve keşfetmeyi sağlar. Hareketin sağladığı bedensel duyumlarla bağ kurmak, stresin olumsuz etkilerini bütüncül bir yaklaşımla iyileştirmenin önemli bir yoludur. Farkındalıkla hareket, zihinden bedene açılan şifalı bir kapıdır.

Değişim bedensel ve zihinsel olduğunda süreç dengeli ve hızlı olacaktır. Yoga, kişinin kendine yaptığı bir yolculuktur. Bu yüzdendir ki, yoga herkes içindir. Kendimize yaptığımız bu yolculukta, yoga zihinsel ve bedensel olarak bizi destekleyen bir metottur.

Yapılan bilimsel araştırmalara göre yoga pratiklerinin kaygı, depresyon, kronik ağrılar, fibromiyalji sendromu, stres ve duruş bozukluklarında son derece etkili olduğunu biliyor muydunuz?


Yoga zihinsel karmaşayı azaltır.

Günümüzün dünyasında zihnimiz sürekli bir şeylerle meşgul. Bir tarafta gündelik işlerinizle uğraşırken, bir yandan da olan biteni düşünüyor olabilirsiniz. Yoga, o anı yaşamanıza yardımcı olur, zihninize berraklık katar. Strese neden olan konularınız genellikle size vakit kaybettirir. Yoga aklımızı temizlemeyi kolaylaştırır.


Yoga ruh halini iyileştirir.

Eğer kendinizi mutsuz hissediyorsanız, yoga doğal bir şekilde size yardım edebilir. 2011’de Boston Üniversitesi’nde yapılan araştırmalar gösteriyor ki; 12 haftalık dönemde yoga, 21 uygulamacının ruh halini iyileştirmiş, anksiyeteyi (kaygı bozukluğu) azaltmıştır. Bunun nedeni ise yoga yaptığınızda beyninizde yükselen gama-aminoburitik asit seviyesidir. Başka araştırmalarda bu maddenin düşük seviyeleri ile depresyon arasında bir ilişki tespit edilmiştir.


Yoga diğer sporların yanında etkilidir.

Yoga, esneme veya denge çalışmalarını içinde bulundurmayan birçok spora eşlik edebilir. Uluslararası profesyonelliğe sahip birçok takım yoga çalışmalarını antreman programlarının bir parçası haline getirmiştir. Yoga, sporcuların denge, odaklanma ve dayanalılık becerilerini artırarak, kendi branşlarında daha etkin olmalarına yardımcı olur. İster koşucu olun ister futbolcu isterseniz de ağırlık kaldırın; yoga yapmak performansınızı olumlu yönde artıracaktır.


Yoga uyumaya yardımcı olur.

Düzenli olarak ya da belirli aralıklarda uykuya dalmak ile ilgili sorunlarınız varsa, yogaya başlamak için başka bir sebebiniz daha var demektir. 2004 yılında York Üniversitesi’nde yapılmış araştırmaya göre yoganın, uykusuzluktan kaynaklı olan uyku bölünmelerini azalttığı görülmüştür. Araştırmaya katılan kişiler görüş olarak, uykudan daha çok verim aldıklarını, daha rahat uykuya dalabildiklerini ve uykularının nadiren bölündüğünü belirtmişlerdir.


Yoga herkesin rahatlıkla yapabileceği bir egzersizdir.

Yoga her birey için uyarlanabilir. Kişinin kendi motivasyonuna ve gücüne göre adapte edilebilir. Başlangıç seviyesinden başlayıp, uzmanlaşana kadar ilerletebileceğiniz türde bir egzersizdir. Yaşınız, boyunuz, kilonuz ya da esnekliğiniz ne olursa olsun, yoga yapmanızın her zaman bir yolu vardır.


Yoga esnekliğe yardımcı olur.

Yoga, aşamalı olarak gerilmiş kasları yumuşatabilir ve dolayısıyla daha esnek bir vücuda sahip olmanızı sağlar. Eğer yogayı düzenli olarak yaparsanız, esnekliğinizin her gün biraz daha artacağını farkedebilirsiniz. Yoga vücut sağlığına yatırım yapmaktır.


Yoga sınırlarınızı anlamanızı sağlar.

Çoğu egzersiz aktivitesi sürekli gelişim göstermek ve daha iyi olabilmek mantığındadır. Ancak yoga, sizin kendi fiziksel güçlerinize ve sınırlarınıza uygun spor yapmanıza olanak sağlar. Dolayısıyla grupta kimseyle yarış halinde olmazsınız. Yoga, vücudunuza ve sınırlarınıza saygılı olmanız gerektiğini hatırlatır.


Yoga özgüveni artırır.

Yeni duruşları öğrenmek, geliştirmek ve bu duruşlarda ustalaşmak hem fiziksel olarak, hem de yeni bir şeyler öğrenebilme alanında özgüveninizi büyük ölçüde güçlendirir. Egzersizler vücutta ve zihinde güçlenmeye yardımcı oldukça kendimize ve kararlarımızda duyduğumuz güven artar. Hem fiziksel hem de zihinsel yönden kendimizin ne kadar güçlü olduğunu hatırlatır.


Yoga stresi azaltır.

Günümüz yaşam şartlarında stresi tetikleyen bunca şey varken, yoganın basit nefes teknikleri bile zihninizi dinginleştirebilir. Duruşlara nefes çalışmalarını da dahil edince vücuttaki kaslar rahatlar ve vücut strese tutunmaktan vazgeçer.


Yoga, yeni insanlarla tanışmak için iyi bir yoldur.

Tüm grup sporları veya dersleri, benzer ilgi alanlarına sahip kişilerle tanışmak için iyi bir fırsat olabilir. Yoga yaparak sağlıklı kalırken, keyifli bir çevre oluşturmanıza yardımcı olur. Sağlıklı alışkanlıkları olan arkadaşlar edinmek de motivasyonunuz düştüğünde tekrar toparlanmanız açısından yardımcı olacaktır.


Eğitim Tarihi ve Yeri

EĞİTİM TARİHİ
Başlanıç, 7 Aralık.

PLATFORM 
Zoom üzerinde online gerçekleşecektir. Katılımcılar ile bağlantı bireysel olarak paylaşılacaktır.

 


Eğitim Programı & Ücreti

Not: Eğitim aldığınız süre boyunca herhangi bir sınırlama olmadan iki eğitmenin de programına katılabilirsiniz.

1 Aylık - 150 TL + KDV
3 Aylık - 350 TL + KDV
6 Aylık - 600 TL + KDV

İletişim için: 0542 530 70 70Satın Al

 

Eğitimler